شناسایی و اجرای آراء داوری های خارجی در حقوق ایران

شناسایی و اجرای آراء داوری های خارجی در حقوق ایران

شناسایی و اجرای آراء داوری های خارجی در حقوق ایران

هدف از این مقاله شناسایی و اجرای آراء داوری های خارجی در حقوق ایران می باشد

مشخصات فایل

تعداد صفحات 26
حجم 0/69 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی doc

توضیحات کامل

دانلود مقاله رشته حقوق

شناسایی و اجرای آراء داوری های خارجی در حقوق ایران

 
 
 
 
 
مقدمه
بحث شناسایی و اجرای آرا داوریهای خارجی که موضوعی بسیار با اهمیت در هر سیستم حقوقی; از لحاظ تئوری و عملی ; می باشد گسترده است که در اینجا سعی می شود در حد مختصر و کلی; مطالبی می شود.
 
 نحوه رسیدگی و حل و فصل دعاوی بین المللی
امروزه دعاوی بین المللی عموماً از سه طریق رسیدگی و حل و فصل می شوند :
اول : سازش
دوم : داوری
سوم _ مراجع قضایی
 
که هر یک از آنان دارای قواعد و مقررات خاص خود در حقوق بین الملل بوده و این قواعد و مقررات در دهه های اخیر از شکل عرفی خود بصورت مدون و قراردادی درآمده است.
در سازش ; همانگونه که در مقررات مختلف بین المللی موجود از جمله قواعد و مقررات ۱۹۷۵ سازش و داوری اتاق بازرگانی پاریس و اصلاحی ۱۹۸۸ آمده است طرفین دعوی یک یا چند میانجی را جهت ارائه راه حل برای پایان بخشیدن به اختلافات خود معرفی و انتخاب می نمایند لیکن هیچ راه حلی لازم الاجرا نخواهد بود مگر اینکه مورد توافق طرفین اختلاف واقع شود در صورتی که راه حل ارائه شده توسط آنان مورد قبول طرفین دعوی قرار نگیرد آنان موظف به راه حلی دیگر بوده تا زمانی که راه حلی ارائه گردد که مورد قبول هر دو طرف دعوی قرار گیرد.
 
اما در داوریهای بین المللی ; که امروزه بیش از ۹۰% دعاوی تجاری بین المللی از آن طریق حل و فصل میگردد طرفین دعوی با توافق و اختیار خود کلیه ارکان آنرا تشکیل می دهند. تعیین داور یا داوران ; مقررات ماهوی; شکلی اولیه و ادله اثبات دعوی مفر داوری ; زیان داوری نحوه رسیدگی ; نحوه صدور لازم الاجرا شدن حکم; ضمانت اجرای حکم و … تماماً با توافق طرفین دعوی می باشد اما پس از صدور حکم طرفین ملزم به رعایت و اجرای حکم صادره از طرف داور یا داورها می باشند امروزه داوریهای بین المللی دارای قواعد و مقررات مدون مدلی; و در بعضی از موارد مصوبه; ماهوی و شکلی در حقوق بین الملل می باشد.
در مورد رسیدگی قضایی; مراجع قضایی ملی کشورها; همچون گذشته به دعاوی بین المللی خصوصی که معمولاً یکی از طرفین دعوی اتباع بیگانه می باشد رسیدگی و اقدام به صدور حکم مقتضی می نماید.
 
ب _ اهمیت و فواید داوری در تجارت ملی ; خارجی و بین المللی
امروزه کمتر تاجر بین المللی مایل به رجوع به مراجع قضایی ملی کشورها برای حل و فصل اختلافات خود با سایر تجار بین المللی و یا حتی دولتها می باشد.
قابل پیش بینی بودن قوانین و مقررات ماهوی شکلی اثباتی ملی کشورها و نهایتاً تقلب داشتن آنان و در کنار آن عدم اطلاع تجار بین المللی از قوانین و مقررات ملی کشورهای مختلف برای تبعیت این مقررات ; بیطرف نبودن مراجع قضایی ملی کشورها در اینگونه دعاوی عدم امکان رسیدگی تخصصی و صنفی در این دعاوی توسط قضات کشورها عدم صلاحیت محاکم ملی در بسیاری از دعاوی تجاری بین المللی عدم امکان حل مسالمت آمیز اختلافات توسط محاکم ملی کشورها; و پر هزینه و طولانی بودن رسیدگی در مراجع کلی کشورها از یک طرف ; و از اطراف دیگر رسیدگی تخصصی توسط داور یا داوران در داوریهای بین المللی سرعت در داوری کم هزینه بودن; محرمانه بودن داوری; جلوگیری از تقلبات نسبت به داوری ; حل مسالمت آمیز اختلافات و حفظ منافع طرفین بدلیل انتخابی بودن داوران توسط طرفین _ دارا بودن صلاحیت در کلیه اختلافات و موارد تفسیری و تکمیلی قراردادی تجاری و از همه مهمتر امکان اجرا بهتر و سریعتر احکام داوریها و دلایل دیگری که فرصت بیان و ذکر آنان نمی باشد. 
 
باعث شده است که امروزه اکثریت دعاوی تجاری بین المللی از طریق داوریهای بین المللی رسیدگی و حل و فصل شود بطوریکه اگر در مبادلات بین المللی داوری را از زمره رسیدگی ها خارج کنیم کمتر تاجری حاضر است با تاجر تبعه کشور دیگر معامله نماید زیرا نسبت به آینده رابطه قرار دادی و تجاری خود و تعهدات و آثار حاصله و ضمانت اجرا آن و نیز رسیدگی و رای اجرا آرا بی اطلاع و هراسان می باشد بطوریکه می توان ادعا کرد که تجارت و مبادلات بین المللی بدون داوری بین المللی امکان ادامه حیات در صحنه بین المللی ندارد.
 
 
 
 
فهرست مطالب
۱ _ کلیات
الف _ اهمیت رسیدگی و حل و فصل دعاوی و بین المللی ;
ب _ اهمیت داوری در تجارت ملی ; خارجی و بین المللی ;
ج _ اهمیت اجرای آرای داوریهای خارجی و
د _ انواع داوریهای بین المللی را مورد بررسی مختصر قرارداد.

۲ _ سیستم های شناسایی و اجرای احکام خارجی ( عام)

۳ _ سیستم های شناسایی و اجرای آرای داوریهای خارجی (خاص)

۴ _ حقوق بین الملل و قراردادهای موجود در مورد شناسایی و اجرای آرای داوریهای خارجی

۵ _ بحث تطبیقی در مورد شناسایی و اجرای آرا داوریهای خارجی

۶ _ شناسایی و اجرای آرا داوریهای خارجی در ایران و;

۷ _ نتیجه گیری.
 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

این فایل با کیفیت بالا برای ارائه تهیه شده است

پشتیبانی فوری در صورت مشکل در دانلود فایل اول لطفا پیامک , تلگرام و تماس 09214087336