بررسی پیشینه و دوره های مختلف هنر و تمدن ایران

بررسی پیشینه و دوره های مختلف هنر و تمدن ایران

بررسی پیشینه و دوره های مختلف هنر و تمدن ایران

هدف از این پایان نامه بررسی پیشینه و دوره های مختلف هنر و تمدن ایران می باشد

مشخصات فایل

تعداد صفحات 120
حجم 5/869 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی pdf

توضیحات کامل

دانلود پایان نامه رشته هنر

بررسی پیشینه و دوره های مختلف هنر و تمدن ایران

 
 
 
 
 
چکیده:
سیر تكاملی هنر ایرانی را در ریشه حوادث تاریخی این كشور می توان یافت. بنظر می رسد كه آب و هوای متفاوت ایران اثر خود را بر ساكنان اولیه این سرزمین در پیدایش هنرهای گوناگون در دوره های تاریخی گوناگون داشته است. كوهها ; صحراها و پدیده طبیعی ایران هستند كه از میان آنها دسته های هنری گوناگون زمانهای قدیم به پا خواسته اند فلات ایران باقیمانده كوهای قدیمی محل سكنای آریانهای اولیه به قدمت ده هزار سال پیشین بوده است.خانه ها قدمتی بین ۶ تا ۸ هزار سال دارند. بقایای این آثار در دو دامنه كوه ایران با سلسله جبال البرز و زاگرس قرار دارند حفاری های باستان شناسان در این دو منطقه ; آثار هنری بسیار مهمی مشتمل بر نقاشی های غارنشینان ; لوازم خانه و ابزار فلزی ; سفالی ابزار جنگی می باشد. 
كوههای زاگرس مركز عشایر گوناگون بوده است. 
بدون شك بیشتر عناصر فلزی هزاره دوم كه امروزه مشهود هستند در نواحی لرستان بوده است مقادیر متنابهی از این آثار در موزه فرهنگی باستانی لرستان در معرض دید قرار دارد دیگر منطقه كوهستانی ایران كه در تاریخ هنر ایران بسیار مهم می باشد و آثار هنری بسیار مهمی در دامنه آن پیدا شده ؛ سلسله جبال البرز می باشد. دامنه شمالی این رشته كوه ; مازندران و گیلان ; محل سكنای نژادهای قدیم ایران می باشد. 
 
ظروف فلزی اولیه از جنس مارلیك در تپه ای به همین نام در رودبار در منطقه گیلان ; متعلق به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح می باشد. این ظروف كه از طلا و نقره و فلز ساخته و آراسته شده اند ; معرف نژادی هستند كه باستان شناسان اعتقاد دارند كه با گروه هند و اروپایی – مستقر در فلات ایران ; امپراطوری قدرتمند مادها را در اول هزار قبل از میلاد پایه گذاری كردند. 
در كناره انتهایی صحرای ایران نزدیك كاشان – در ناحیه ای بنام سیالك ; ردپای اولیه ساكن در نواحی مركزی ایران پیدا شده است سیالكها وسایل خود را از سنگ می ساختند و به تدریج از سنگ تیز استفاده كردند. ذوق هنری این مردم در كنده كاری های روی استخوان كه برای اولین بار انجام شده ; نمایان است. 
در ابتدای اولین هزاره قبل از مسیح ; تفاوت زیادی بین تمدن شمال غربی مثل قفقاز و نواحی شرقی آناتولی وجود داشت این دوره فرهنگی بعنوان تمدن اورارتو شناخته می شود. تحقیقات باستان شناسی در این زمینه ; در نواحی مانند آذربایجان ; اصفهان ; شیراز و حومه تهران ; شامل قلعه ها و استحكامات این تمدن ; و آثار هنری ارزشمندی می باشد. یكی از قدیمی ترین آثار ; اورارتو ؛ باقیمانده قلعه بسطام در اطراف دریاچه اورمیه در غرب آذربایجان شامل اتاقها ; سرلاب ها ; برج نگهبانی ; و مغازه ها و سایر قسمتها می باشد. دو آسیاب آبی نیز كه با آب رودخانه نزدیك كار می كردند ; كشف شده است. 
 
در حفاری های این قلعه تاریخی كردبندهایی ; حلقه های شیشه ای ; مهرهای سفالی ; و وسایل سفالی و جنگ افزارهای از سنگ های ریز سمبل ساكنین شمال غربی ایران بدست آمده است. مهمترین اثر كشف شده در این قلعه ؛ كتیبه بارست خط هیروگلیف است ;كه نشان می دهد تمدن اورارتو دارای حروف نوشتاری ویژه ای بوده اند. 
نكته جالبی كه در مطالعه هنر ایرانی بنظر می رسد این است كه ; هنر ایران مستقل از مكان و زمان پیدایش منعكس كننده روحیه و تمایلات ایرانی ها می باشد نكته دیگری كه بنظر می رسد; تنوع آثار هنری است این امر نشان می دهد ایرانیان باستان ; در مناطق مختلف مهارت های بالایی داشته اند. 
معماری در زمانهای مختلف از ابتدای عصر امپراطوری مادها از شكوه و عظمت بالایی برخوردار بوده و رو به پیشرفت گذاشت. در اواخر این مرحله تاریخی ; معماری دوره اسلامی با تجهیزات و سلیقه ای به شیوه ساسانیان ; از چنان جلوه ای برخوردار بود كه در دنیا كم نظیر می باشد. در همان زمان هنرمندان مسلمان ایرانی ; طاق ها ; دست نوشته های تزئینی و طرحهای رنگی بسیار متنوع باشكوهی در مناطق مذهبی ساخته و ایجاد كردند. پیشرفت سایر هنرها مانند كارهای فلزی ; منسوجات ; كارهای شیشه ای ; نقاشی ; سفالگری و سایر اثار هنری – ملی ایران ; مدت زمانی به طول انجامید. گاهی اتفاقات تاریخی ; جنگ ; پیروزی ; هجوم بیگانگان ; انزوال و فرمانروایی پادشاهان ; اتفاقات طبیعی ; خشكسالی ; قحطی و زلزله اثر خود را بر سیر و پیشرفت آثار هنری بجای گذاشت. 
 
 
 
 
 
 
فهرست مطالب
مقدمه
آغاز سخن
 
فصل اول: دوره پیش تاریخی ١
 اول: سپیده دم هنر و تمدن فلات ایران ٢
 دوم: هنر و تمدن ایلام ٧
 سوم: دوره کوچ ١٢
 
فصل دوم: دوره تاریخی ١٨
 چهارم: هنر و تمدن ماد ١٩
 پنجم: هنر و تمدن هخامنشی ٢٥
 ششم: هنر و تمدن اشکانی ٣٨
 هفتم: هنر و تمدن ساسانی ٤٤
 
فصل سوم: دوره میانه ٥٣
 هشتم: هنر و تمدن ایران در سده های اول تا سوم هجری ٥٤
 نهم: هنر و تمدن ایران در سده های چهارم تا ششم هجری ٦٢
 دهم: هنر و تمدن ایران در سده هفتم و هشتم هجری ٦٩
 یازدهم: هنر و تمدن ایران در اواخر سده هشتم و نهم هجری ٧٨
 دوازدهم: هنر و تمدن ایران در سده دهم و یازدهم هجری ٨٣
 
فصل چهارم: دوران جدید ٩٠
 سیزدهم: هنر و تمدن ایران در سده دوازدهم و سیزدهم هجری ٩١
 چهاردهم: هنر دوره معاصر ایران ١٠٠
 
 سلسله ها ١١٠
فهرست منابع و مآخذ ١١٢


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

این فایل با کیفیت بالا برای ارائه تهیه شده است

پشتیبانی فوری در صورت مشکل در دانلود فایل اول لطفا پیامک , تلگرام و تماس 09214087336