ارزیابی کاربری اراضی شهری در تهران

ارزیابی کاربری اراضی شهری در تهران

ارزیابی کاربری اراضی شهری در تهران

هدف از این پایان نامه ارزیابی کاربری اراضی شهری در منطقه 15 تهران می باشد

مشخصات فایل

تعداد صفحات 57
حجم 0/443 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی doc

توضیحات کامل

دانلود پایان نامه رشته جغرافیا

ارزیابی کاربری اراضی شهری در تهران

(مطالعه موردی:منطقه 15)
 
 
 
 مقدمه
       پس از مطالعات اکولوژیکی که شامل مطالعه جغرافیایی طبیعی و تاریخی و نیز جمعیت شهر است ،لازم است تا در این بخش به مطالعه کاربری زمین در شهر بپردازیم 
       موجودیت شهر از فضاهای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آنها برای حمایت از برخی از فعالیت های فردی و اجتماعی شهروندان شکل می گیرد . با توجه به اینکه هر فعالیت به فضایی با ویژگی های خاص خود نیازمند است ، در صورت عدم موجود فضای مناسب روند وقوع فعالیت ها دچار مشکل شده و در نهایت موجودیت شهر از جنبه های مختلف اجتماعی و فرهنگی با مشکل روبرو خواهد شد . از این رو هدف طراحان و برنامه ریزان شهر تامین و ارتقای کیفی فضاهای مورد نیاز فعالیت های مختلف شهروندان است( کلامی ، 1385، 474 ) .
 
       مطالعه کاربری زمین از اساسی ترین بخش های برنامه ریزی شهری است . زیرا مطالعات کاربری و فیزیکی شهر در این بخش می گنجد .مطالعه کاربری زمین از آن جهت مهم است که راه را برای ارائه الگوی توسعه آتی  شهر باز می کند . در این بخش ، مطالعه هر یک از کاربری های شهری ابتدا از قالب کل منطقه و پس به تفکیک نواحی شش گانه منطقه صورت می گیرد . بنابراین ابتدا به تقسیمات منطقه پرداخته می شود و سپس مروری به معیارهای استاندارد و کمی شهر سازی می کنیم و در نهایت پس از تحلیل کاربری های منطقه به تاثیرعوامل اقتصادی ونقش مدیریت شهری درتغییر كابری هامی پردازیم.
 
 
 
کلمات کلیدی:

كاربری زمین

تغییرات كاربری اراضی

كاربری زمین در منطقه 15

تغییرات كاربری اراضی در منطقه 15

 
 
 
تقسیمات داخلی منطقه
       بر اساس تقسیمات شهری  شهرداری منطقه ، این منطقه در سال 1385 دارای 8 ناحیه رسمی و 21 محله شهری بوده که مساحت محدوه مورد بررسی در وضع موجود بالغ بر 6/3543 هکتار است که در حدود 5/5 درصد مساحت کل مناطق بیست و دوگانه شهر تهران (64396هکتار) می باشد 
 در اینجا به برخی از ویژگی های کلی هر یک از نواحی شهری می پردازیم. 
 – ناحیه یک : همانطور که در جدول شماره 1 می بینیم ناحیه 1 با وسعت 3/443 هکتار دارای 163418 نفر جمعیت می باشد این ناحیه با دارا بودن 6 محله شهری 5/12 % سطح منطقه را در بر می گیرد . 
 – ناحیه دو  : این ناحیه نیز با داشتن 3 محله شهری و جمعیت 107977 نفر ; وسعتی در حدود 3/485 هکتار دارد که 7/13 % از وسعت منطقه را شامل می شود .
 – ناحیه سه : ناحیه سه نیز با وسعت 2/915 هکتار دارای 65389 نفر جمعیت می باشد  این ناحیه نیز با 3 محله شهری 8/25 %از سطح منطقه را در بر می گیرد .
– ناحیه چهار : همانطور که در جدول شماره 1 می بینیم ناحیه 4 با وسعت 3/765 هکتار دارای 87193 نفر جمعیت می باشد این ناحیه با دارا بودن 2 محله شهری 6/21 % سطح منطقه را در بر می گیرد
– ناحیه پنج : این ناحیه نیز با داشتن 3 محله شهری و جمعیت 125892با وسعتی  در حدود 3/525 هکتار 82/14 % سطح منطقه  را در بر می گیرد
– ناحیه شش  : این ناحیه نیز با داشتن 2 محله شهری و جمعیت 92654 نفر ; وسعتی در حدود 3/430 هکتار دارد که 14/12 % از وسعت منطقه را شامل می شود .
– ناحیه هفت : ناحیه هفت نیز با وسعت 107 هکتار دارای 29156 نفر جمعیت می باشد  این ناحیه نیز با 1 محله شهری 02/3 %از سطح منطقه را در بر می گیرد .
– ناحیه هشت : این ناحیه نیز با داشتن 1 محله شهری و جمعیت 9796با وسعتی  در حدود 4/58 هکتار 4/1 % سطح منطقه  را در بر می گیرد.
 
 
 
 
فهرست مطالب
بررسی و تحلیل تغییرات كاربری زمین در منطقه  15
 مقدمه
 تقسیمات داخلی منطقه
 استانداردهای كمی شهرسازی
 كاربری زمین در منطقه
 كاربری مسكونی
 كاربری تجاری
 كاربری آموزشی
 كاربری بهداشتی و درمانی
 كاربری اوقات فراغت
 كاربری فرهنگی – مذهبی
 كاربری ورزشی
 فضای سبز شهری
 اراضی خدمات پذیرایی و جهانگردی
 كاربری اداری ، انتظامی ، نظامی
 كاربری تاسیسات و تجهیزات شهری
 كاربری حمل و نقل
 كاربری صنعتی
 كاربری شبكه
 كاربری مسیل و حریم مسیل
 كاربری اراضی بایر
 كاربری حریم شبكه برق
 ارزیابی سطوح و سرانه
  بررسی اجمالی از تغییرات كاربری اراضی منطقه  
 بررسی تغییرات كاربری‌های مختلف منطقه با تاكید بر كمیسیون ماده پنج
 بررسی تراكم ساختمانی در كاربریها
 نیازمندی‌های كنونی زمین در نواحی شش گانه منطقه
 تحلیلی از عوامل اقتصادی بر تغییرات كاربری اراضی
 تحلیلی از قیمت اراضی و تغییرات كاربری درنواحی مختلف
  تحلیلی از نقش مدیریت شهری در تغییرات كاربری اراضی
 نتیجه‌گیری
 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

این فایل با کیفیت بالا برای ارائه تهیه شده است

پشتیبانی فوری در صورت مشکل در دانلود فایل اول لطفا پیامک , تلگرام و تماس 09214087336